Võitjad

Muhu metsamaja, Tiia Pottmann

Tiia kirjutas: Merevaatega metsamaja postidel võimaldab suvel alumise korruse terrassi kasutada elutoa või väliköögina. Siseruumis on avar magamistuba – 15 ruutmeetrit. Maja on soojustatud ja selle juurde kuuluvad ka biokäimla ja õuedušš päikesesooja veega.

Toimetuse kommentaarid

Eva Luigas: Maja arhitektuur on lihtne, aga efektne, sobib keskkonda ja on boonusena ka tänapäevane. Parim näide sellest, kuidas vähem ongi rohkem.

Kadri Tramm: See vaiadele ehitatud majake sulandub imehästi Muhu puude vahele ja jääb oma tagasihoidlikkusega peaaegu märkamatuks. Naturaalsus ja looduslikud ehitusmaterjalid on ainuõige valik ja merevaade teeb selle metsamaja täiesti eriliseks.

Marju Reitsak: Neid pilte vaadates mõtlesin esimese asjana, et vaat seal tahaksin küll puhkuse veeta!


Torma glämping, Enni Vaarmann

Enni kirjutas: “Tulge peitu koroona eest! Siia mahubki teid just kaks ja koroonat siin pole. Meie uhiuutes Glämpingumajades olete kaitstud ja piirangud teid ei ahista: olete vaid sina, sinu kaaslane ja telkmaja keset ehedat loodust. Kargeid hommikuid naudite kuuma kohviga glämpingu terrassil, õhtuid sooja glämpingu mugavas voodis. Ilmselt ei tahagi te siit lahkuda. Muidugi, te võite ju siia mõneks ajaks sisse seada ka oma kodukontori. Kõik vajalik on olemas ja rahulikumat paika segamatuks tööks te nagunii ei leia.”

Toimetuse kommentaarid

Eva: Glämpimine on mujal maailmas üsnagi levinud veidi “glämmim” ehk peenem telkimisviis. Näeb äge välja, laseb fantaasial lennata ja ööbida on sellises kohas tõesti sada korda mugavam kui matkatelgis (kus on muidugi ka tore).

Kadri: Geniaalne idee, kuidas olukorraga kohaneda ning pakkuda klientidele privaatsust ja romantikat metsikus looduses.

Marju: Olen juba ammu vaadanud Eesti glämpinguvõimalusi. Tore on näha, et see mujal levinud trend ka meile on jõudnud. Jälle tekkis tunne, et seal ma puhkaksin küll!


Laevakujuline lemmikloomamaja, Margus Teska

Margus kirjutas: Nägin Instagramis konkursi reklaami ja mõtlesin, et see on küll nagu rusikas silmaauku. Kui kevadel koroona Eestisse saabus, ei teadnud me keegi, kui kauaks ta plaanib end siin sisse seada.

Aeg läks kiirelt ja paljud inimesed kaotasid töö. Minul õnneks nii halvasti ei läinud. Ajal, mil kuskile reisida ei tohtinud, pidin minagi oma reisiplaanid ja lennud tühistama. Kahjuks ei saanud ka puhkust tagasi anda, sest töökoht oli selle külmutanud. Mida siis oma “sunnitud” puhkusega peale hakata?

Majal vahetati samal ajal katust ja keset hoovi laiutas suur hunnik servamata vahelaelaudu, mis vanalt katuselt eemaldati. Midagi tuli nendega ette võtta – ei tahtnud niisama kütteks saagida. Nii tekkiski idee ehitada oma karvastele lemmikutele päris oma mängumaja-kuut. Laeva karkassiks on kasutatud aasta tagasi aia parandamiseks soetatud poste, mis jäid lihtsalt seisma, sest ka terve aed sai välja vahetatud. Nüüd leidsid postid kasutust. Kõik muu materjal on pärit katuselt. Kui majal sai katus vahetatud, oli piraadilaev valmis ja ka puhkus läbi.


Toimetuse kommentaarid

Eva: Ekstra äge idee ja lahendus. Tundub, et lemmikloomad oskavad pererahva vaeva hinnata.

Kadri: Ehitada oma lemmikutele mängumajaks laev on pisut pöörane ettevõtmine, aga ainult suure südamega inimesed saavad sellega hakkama. Milline detailitäpne viimistlus!

Marju: See ehitis oli kohe minu lemmik! Arvasin alguses vaid pilte vaadates, et tegemist on mängumajaga, suur oli üllatus kui kirjast selgus, et see on hoopis lemmikloomade uus kodu!


Eriauhinnad

Muldkatusega põhumaja-kanala, Janek Joost ja Laura Lind

Janek ja Laura kirjutasid: Teistmoodi aeg aitas täituda kahel ammusel unistusel: ehitada põhumaja ja võtta kanad. Kanala sai uhke, nii et nüüd saab hommikukohvi nautida siblijate seltsis. Uus kevad toob õiteilu ka muldkatusele. On, mida oodata!

Toimetuse kommentaarid


Eva: Klassikaline savimaja, väärib juba seetõttu esiletõstmist.

Kadri: Savimaja on eriline, sest igaüks neist on kordumatu. Kanadel on seal õnnelik elu.

Marju: Väga keskkonnasõbralik ehitis.


Isetehtud grill, Janek Varblas


Janek kirjutas: Nagu paljud eestimaalased, olin ka mina 2020. aasta märtsis-aprillis sunnitud puhkusel. Kuna oli kogunenud mõningaid mõtteid ja grillahju oli nagunii tarvis, siis otsustasin mõtte, maksku mis maksab, teoks teha. Majapidamises on ikka asju, mis ühel või teisel moel rakendust ei leia või on oma aja ära elanud, aga minema visata ka nagu ei raatsi.

Selle grillahju jaoks ostsin ainult musta ahjuvärvi, ei muud. Kõik ülejäänud detailid on oma eelmises elus teeninud muud eesmärki. Raam on nõukaaegne ukseava kohal olnud metallist sillus, ahi endine gaasiballoon, tööpinna alus ja ahju tugijalg on tehtud vanadest uksehingedest, rattad on võetud vanalt lastejalgrattalt, tööpindadeks vanad saarepuust lauajäägid, gillrest on kunagine külmkapiriiul ja ahju suitsutoru keeksivormist.

Kui see kõik sai kokku keevitatud ja kruvidega kinnitatud, saigi valmis asi, mille üle kõigil pereliikmetel ja teistel grillisõpradel oli äärmiselt hea meel. Tuleb ainult uut suvehooaega oodata!

Toimetuse kommentaarid


Eva: Selle ahju tegija on tõeline MacGyver.

Kadri: Selle peale annab ikka tulla. Meisterlik.


Saun ratastel vol. 1, Triin Lumiste

Triin kirjutas: Vanavanaisa tiitliga pärjatud Peeter Vallistu ehitas oma lapselapsele sünnipäevaks kolmetoalise ratastel sauna! Peeter on juba 78-aastane ja on väga vahva, et ta sellise ehitisega kõrges eas hakkama sai. Saunas on kolm tuba: leili-, pesu- ja eesruum. Lapselapselapsed ka naudivad!

Toimetuse kommentaarid


Eva: Ekstra vahvalt on sein puiduseibidega dekoreeritud. Saun ise on ka muidugi maru äge.

Kadri: Selline sünnipäevakingitus võtab suisa sõnatuks. Vanavanaisa Peetril on kuldsed käed. Sauna teeb eriliseks selle mobiilsus.

Marju: Vanavanaisa on teinud väga toreda sauna, millega saab näiteks järve või tiigi äärde sõita – sellist tahaks endale iga pere! (Nii vanavanaisa kui ka sauna.)


Vanadest akendest ja taaskasutusmaterjalidest kasvuhoone, Tanel Nurk

Tanel kirjutas: Sel aastal teisiti tulnud kevad pakkus mulle ootamatult võimalust pikka aega küpsenud plaan teoks teha. Tänu kodukontorile sain minna Võrumaa maakodusse oluliselt varem ja viibida seal pikemalt kui eelmistel aastatel. Nii sai ka ammu oodatud kasvuhoone ehitusega juba aprillis pihta hakata.

Algusest peale oli selge, et tahan võimalikult palju materjali taaskasutada. Internetis tuulates olen näinud väga ilusaid triiphooneid, mis on tehtud vanadest akendest. Soovisin järgida sama stiili. Kuna mul endal ühtegi vana akent üle ei olnud (maamajal olen püüdnud kõik aknad ise restaureerida), siis otsisin neid mujalt ja õnneks näkkas. Sain terve portsu aknaid ja peale selle ukse, mis samuti kasvuhoonele ära kulus, ühelt külamehelt Peipsiääre vallast ja veel täiesti tasuta. Nüüd oli ainuke küsimus, kuidas need üsnagi erinevate mõõtudega raamid arhitektuuriliselt ühtseks tervikuks kokku panna. Eks siin peate ise otsustama, kuidas mul see välja tuli.

Toimetuse kommentaarid


Eva: Eriti kauni disainiga kasvuhoone. Tahaks olla taim ja kasvada seal sees.

Kadri: Vanu erimõõdulisi aknaid kokku klappima panna pole sugugi lihtne ülesanne, aga Tanelil on see suurepäraselt õnnestunud. Nii omanäoline, maalähedane, soe ja hubane.

Marju: Olen kindel, et iga taim oleks sellise kodu eest tänulik!


Mängumaja, Silver Nurmsalu

Silver kirjutas: Asi sai alguse eelmisel aastal, kui otsustasime lapse soovil osaleda ühe majatootja turunduskampaanias, kus paluti saata mängumajade ideekavandeid (võitja kavand lubati ka reaalselt teostada). Võita kahjuks ei õnnestunud, aga kuna laps oli vaeva näinud ja olemasolev maja oli niikuinii lagunenud, siis lubasin idee siiski ellu viia. Kevadine koroonakriis andiski asjale viimase tõuke ja sügiseks õnnestus maja valmis saada. Kuna eesmärgiks sai võetud teha asja korralikult, siis kulus oodatust kolm korda rohkem aega, aga uueks hooajaks on lastel olemas vahva soojustatud, päikeseelektriga ja ööbimisvõimalusega mängumajake.

Toimetuse kommentaarid


Eva: Omanäoline lastemaja, tore, et näha sai ka projekti.

Kadri: Maja võluski eeskätt sellega, kuidas väikese arhitekti joonistus sai pühendunud isa eestvedamisel päriselt teoks. Ehitaja on arhitekti plaani väga täpselt järginud.

Marju: Tavaliselt vist mängumaja nii täppistööna ei ehitata, seega muljet avaldav!


Heinapakipress, Gordon Erik Kivimäe


Olen 11 aastat vana ja ehitasin suvel heinapakipressi. Idee tuli sellest, et suured heinarullid on väga rasked. Juhuslikult sattusin Youtube’is ühele videole, kus oli ehitatud sarnane asi. Heinapakk on mõõtudega 40 x 40 x 80 cm. Kokku sai neid jänestele tehtud veidi alla 100.

Toimetuse kommentaarid


Eva: Midagi sellist, mida ma pole enne näinudki! Kui mul oleks selline press, teeksin endale heinapallipeenra!

Kadri: Tänapäeval naljalt enam neljakandilisi põhupakke ei näe, sestap kuluvad sellised nipid majapidamises ära. Väga nutikas!

Marju: Oleks ma lapsena teadnud, et sellist vidinat saab ise teha, oleksin ka jänestele heina pakkinud, selle asemel, et lakas heina kuhja laduda!


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid