Aprikoosi- ja virsikupuude istikud on tänavu jälle kuum kaup
Kas on põhjuseks kliima soojenemine või hoopis külmakindlamate sortide aretamine, aga siinsetes koduaedades elavad aprikoosi- ja virsikupuud talved üle ja kannavad ka maitsvaid vilju.
„Inimeste huvi on igal aastal kasvanud. Mullu osteti kõik ära ja pidi juurdegi tooma. Tänavu oli jälle pehme talv,“ vihjab Päidre puukooli juht Hillar Nassar põhjusele, mis eksootiliste viljapuude kasvatamise huvi tagant tõukab. Ta on Maamessile toonud hulga omakasvatatud aprikoosi- ja virsikupuu istikuid, mis on silmastatud alõtšaalustele - need on külmakindlamad.
„Põhiliselt on meil eesti, läti ja vene sordid, mis siinsesse kliimasse sobivad,“ rääkis ta. Eesti sort on ’Tiina’, mida on siin juba üle 30 aasta kasvatatud. „’Tiina’ on Tartumaalt pärit sort. Minu teada oli emapuu Tammelinnas Tartu telemasti all. Tean, et Paldiski kandis on aprikoosid looduslikult kasvanud.“
Nassari sõnul hakkavad aprikoosi- ja virsikuistikud saaki andma neljandal-viiendal aastal nagu ka ploomid, murelid või kirsid. Kui ostad üheaastase istiku, siis ootad vilju neli aastat, kui ostad kaheaastase, siis ootad kolm aastat.