KASULIK TEADA: Miks tõlvlehiku lehetipud muutuvad pruuniks?


13.Tõlvikõisik koos seda ümbritseva kõrglehega
TõlvlehikFoto: Vallo Kruuser

Tõlvlehik on väga levinud ja üldiselt vähenõudlik toataim. Vahel tõmbuvad selle taime leheotsad pruuniks ja kogu taim näeb armetu välja.

Tõlvlehik (Spathiphyllum) armastab niisket ja sooja. Lehetippude pruunistumisel võib olla mitu põhjust - väetamisega liialdamine või liiga lahja muld, liiga kuiv õhk, kõrvetav lõunapäike ning ebaregulaarne kastmine.

Seepärast tuleks taime kastmisega hoolas olla ning jälgida et ta ei jääks aknalauale külmetama (ei talu temperatuure alla +16° C) ega satuks jaheda tõmbetuule kätte. Taime tervisele ei mõju hästi nii ülekastmine (mullapalli läbivettimine) ega ka kuivalejätmine, kasta pehme toasooja veega nii, et muld oleks parasjagu niiske, suvel rohkem, talvel veidi tagasihoidlikumalt. Väetada vaid aktiivsel kasvuperioodil, talvel minimaalselt või üldse mitte.

Niiskuse tõstmiseks võib tõlvlehiku asetada kivikesete ja veega täidetud alusele, kuid nii, et juured ei seisaks päris vee sees. Pehme, toasooja veega piserdamine õisi säästes tõstab samuti õhuniiskust. Asukohaks sobib ida-, lääne- või põhjasuunda avanev aknalaud, kuid vältida taime asetamist lõinasuunda avanevale aknalauale, kus kõrvetav lõunapäike taimele liiga teeb. Igakevadine ümberistutamine huumusrikkasse ja vett hästi läbilaskvasse mulda tagab taime kena välimuse.