Mida teha ratsuritähega pärast õitsemist?


6RS30JAN07Z9.JPG
RatsuritähtFoto: Rene Suurkaev

Ratsuritähte on võimalik aastaid edukalt kasvatada, kui teda pärast õitsemist õigesti hooldada.

  • Pärast õitsemist lõigatakse ära ratsuritähe õisikuvars, selliselt, et lehed jäävad puutumata. Kuna närtsinud õite asemel hakkab taim koheselt kasvatama ka seemneid, tuleb õisikuvars eemaldada. Seemnete kasvatamine võtab taimelt liigselt energiat ning pole otstarbekas. Lehtede abil, aga kogub ta uueks õitsemisperioodiks toitaineid, ning need tuleks säilitada.
  • Taim asetatakse valgusküllasesse kohta - näiteks aknalauale. Valgus on väga oluline, et ka ratsuritäht saaks oma sibulasse piisavalt toitaineid koguda - liiga pimedas venivad välja ta lehed ning muutuvad kahvatuks. Selline taim ei ole võimeline uueks õitsemiseks talletama piisavalt toitaineid. Taime võib väetada paar korda kuus loodusliku kastmisväetisega või toataimedele mõeldud väetistega.
  • Öökülmade möödumisel võib ratsuritähe õue viia ja poolvarjulises kohas ka peenrasse istutada. Oluline on jälgida, et vähemalt pool sibulast jääks mullast välja, samuti peaks teda kaitsema pideva vihmasaju eest.
  • Kui taime lehed hakkavad kolletuma, tuleb ta uuesti potti istutada ja tuppa tuua. Piirata kastmist, lõpetada väetamine ning lasta taimel puhata. 2-3 kuud võib siis taime hoida pimedas. Kui on ilmunud esimene õiepung, tõstetakse taim taas valgesse kohta ning alustatakse ettevaatlikult kastmisega.