HEA TEADA | Kas kerisekivideks sobivad paremini hallid või punased kivid?

 (18)
HEA TEADA | Kas kerisekivideks sobivad paremini hallid või punased kivid?
Foto: Shutterstock

Olgu saun korstnaga või suitsusaun, kindlasti on seal olemas keris ja kerisel kivid. Palavas leilis vihtlemine ja pesemine oli meie esivanemate elukommete lahutamatu osa. Saunas sünnitati ... ja pesti kadunukesi.

Kerisekivid peavad olema vähemalt paari rusika suurused, tiheda tekstuuriga ja sinakas-tumehallid. Selliseid kive leidub Mandri-Eestis. Punast graniiti pole mõtet kerisekivina kasutada, sest see laguneb. Pärast paari saunaskäiku saab punasest graniitkivist peenkillustik.

Saaremaa on selles suhtes aga erand. Seal leidub punast kivi, mis sobib katusekiviks. Saaremaale tõi jääaeg punase kivi Rootsist, mandrile aga Soomest.

Tänapäeval võivad saunaomanikud osta kerisekive ehitusmaterjalide poest. Kuid leidub ka jääajaga siia tulnud kive, mis sobivad kerisekivideks samuti suurepäraselt.

Kui tegu on suitsusaunaga, peab kerisekive valides arvestama sellega, et kivid ulatuksid ühe koldekaare pealt teisele.

Kerisekivid peavad olema vähemalt paari rusika suurused, väiksemad kivid all, suuremad peal. Laotakse neid enam-vähem sama loogika alusel nagu kiviaedu, et keskmised kivid ei suruks äärmisi välja.

Kes on eesti põlise saunatraditsiooni austaja, võiks uut sauna tehes arvestada suitsusaunaga ja kerisekive otsida põlluservast. Ikka neid sinakashalle ja tiheda tekstuuriga.

UUS JA PRAKTILINE RAAMAUSARI "TARGU TALITA KÄSIRAAMATUD"
Soovitame tellida kogu sarja – nii tuleb ühe raamatu hinnaks vaid 4,99 eurot ja lisaks osalete kahe Maalehe reisi loosimisel.

Üks õnnelik võitja sõidab koos Maalehega juulis Šotimaale ja teine oktoobris Marokosse. Reisid loosime välja 17. mail 2018.

Vaata lähemalt ja telli SIIT.