Jässaka välimusega portulak-turdleht (Crassula ovata) on pärit Lõuna-Aafrikast. Vähenõudlikkusele viitab nii taime päritolu kui väljanägemine. Taimel on paksud varred, jäme tüvi ja ümarad, paksud ja nahkjad 3-4cm läbimõõduga lehed. Kui kasvukoht on hästi valge ja päikesline, muutuvad muidu tumeroheliste lehtede servad veidi punakaks.

Portulak-turdlehe väljanägemine on andnud põhjust kutsuda teda mitmesuguste erinevate nimetustega. Meil on ta tuntud eelkõige ahvileivapuuna (kuigi ta seda mitte ei ole), soomes rahapuuna, inglise keeles kutsutakse teda nii õnne- sõpruse- kui rahapuuks (lucky plant, friendship tree, money plant), nii rahapuu kui pennipuu nimetuse all (geldbaum, pfennigbaum) teatakse taime ka saksa keeles.

Lisaks toredale väljanägemisele pakub portulak-turdleht ka õieilu. Ebasarikõisikutesse koondunud õied on väikesed, valkjad ja õrnad. Õitel on ka meeldiv õrn-magus aroom. Et taim õitsemisega rõõmustaks, peab ta olema piisavalt vana ja õitsemiseks tuleb luua soodsad tingimused. Portulak-turdleht peab saama talvekuudel suhteliselt jahedas (+10...+15°C) ja peaaegu kuivana hoitult puhata. Kui taime kasvatatakse aastaringselt soojas kasvukohas, näeb ta küll kena välja, kuid õieilu pole loota.
Portulak-turdleht talub nii kuiva, kuuma päikesepaistet kui jahedust. Kasvukohaks on parim hästi valge lõuna-, ida- või läänesuunda avanev aknalaud või selle lähiümbrus. Hästi ei sobi hämar kasvukoht, kus taim muutub nõrgaks ja nigelaks.

Suvel kasta mõõdukalt lastes kastmiskordade vahepeal mullapinnal kuivada, talvel kasta vähe, jahedas kasvukohas võib hoida peaaegu kuivana, kuid jälgida, et taime lehed kuivast krimpsu ei tõmbuks. Kastmisega mitte liialdada, sest liiga märjas mullas kimbutavad mädanikud, mis võivad taimele hukatuslikuks saada. Väetada minimaalselt, vaid aktiivsel kasvuperioodil, kasutada kaktustele ja sukulentsetele taimedele mõeldud väetist.

Nooremaid taimi istutatakse ümber 1-2 aasta järel, vanemaid taimi veelgi harvem. Istutusmullaks sobib vett hästi läbilaskev liivasegune toitaineterikas ja veidi savikam muld. Istutuspott olgu pigem väike. Vanemad taimed muutuvad üsnagi raskeks ja seega peaks pott olema raske ja savist, et vältida taime ümberkukkumist. Paljundada on taime lihtne. Seda saab teha nii ladva- kui lehepistikutega, mis liivaseguses mullas hästi juurduvad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid