Kõige paremini vastab soovitusele villatekk, mis on hea aasta ringi. Kaupluse valikus on lambavillast tekid, mille puuvillase katteriide vahel on puhas villatäidis.

Need, kes tahavad voodisse raskemat katet, peaksid aga otsima toodet, mil nimeks “Neli aastaaega”.

See tekk on topelt paks ja soe, sest avatavasse ümbriskotti on peidetud kaks trukkidega ühendatud ja eri paksusega villatekki. Selle saate ise mõne liigutusega suvesoojusesse sobivaks muuta, piisab kui üks tekk ümbriskotist vähemaks võtta.

Villatekke ei saa paraku kodus pesta, need tuleb hoolduseks viia keemilisse puhastusse. Isegi kui magaja ei ole allergik või liighigistaja, tasub naturaalsete täidistega voodiriideid tuulutada, ja kui võimalik, siis lausa iga päev.

Kõige rohkem ostetakse pestavaid villatekke. Neis on 80% villa ja 20% polüesterkiudu, pealisriideks on tavalisest puuvillakangast tihedam ja tugevam perkal. Siledam koega perkalit tehakse kammitud puuvillakiust. Kammides eemaldatakse lühemad ning nõrgemad kiud.
Sellist villatekki võib pesta pesumasinaga, aga kindlasti peab jälgima vee temperatuuri: see ei tohi olla üle 30°. Tekk kannatab ka keemilist puhastust.

Kasulikud meriinotekid

Pakutakse ka meriinovillast tooteid. Leidsime kauplusest pehme ja koheva, koguni kahelt poolt meriinovillaga kaetud teki, villakihid on kinnitatud puuvillase kanga külge. Lähemalt uurides selgus, et tekile lisab väärtust villavaha ehk lanoliin, mis tavaliselt villast välja pestakse.

Lanoliini peetakse väga kasulikuks. Vanasti pandi radikuliidihaigele lambanahk voodisse ning lasti tal sellel magada, sest villarasu leevendas vaevusi. Ühtlasi kaitseb lanoliin meriinovillatekki ka määrdumise eest. Tekile on siiski soovitav õhuke puuvillane tekikott ümber panna, sest suurt asja on raske kodus pesta. Kui aga tekk sageli puhastuses käib, ei jää selle tervistavatest omadustest muud alles kui naturaalsus.


Lanoliiniga meriinotekke on nii kitsasse kui ka abieluvoodisse sobiva laiusega.

Valikus on ka käsipesu kannatav kitsas tekk Merino Superwash, kust lanoliin eemaldatud.

Pärast kodus käsitsi pesu tuleb tekk laiali laotada ja kuivamise ajal villa harjata, et tekk taas kohevaks saaks.

Neile, kes meriino väärtuse ära on tundnud, soovitab müüja voodisse ka meriinovillast madratsikatet. Mõõtude valik on lai. Seesugusel küljealusel on ühel pool on meriino, keskel lambavill ja pöördel puuvill. Tõeliselt hea voodivooderdus!

Täiteks hane- ja pardisuled

Külmetaja peaks oma voodisse võtma suleteki, mis annab ja hoiab eriti hästi sooja. Samas on suletekid õhulised ja kerged. Tempuri tekis on 70% siberi hane udusulgi ja 30% sulgi. Siberi hane suled on hinnatud kui kõige soojem tekisisu. Kuna suled on gruppidena eraldi ruudukestesse õmmeldud, saab ainult sellist suletekki kodus pesumasinaga pesta. Lisaväärtuseks on ka teki ümbris: selle üks pool on õmmeldud termoreguleerivast, teine aga tavalisest puuvillasest kangast. Voodis peaks termoreguleeriv kangas, mida ääristab punane kant, olema vastu keha, siis ei hakka magades palav. Kuid kuumaverelistele võivad suletekid sellele vaatamata liigagi soojaks osutuda.

Kõige kallimas tekis on hane udusulgi 90% ja tavalisi sulgi 10%.

Pardisuled on odavamad, sest nende rootsud on kõvemad, erinevalt hanesuletäidisest on neid teki sees kohati tunda.

Hiina kuulsad siidtekid

Aasta ringi on väga hea tekitäidis ka siid, täpsemalt – õhukesteks kihtideks venitatud siidiussikookonid. Talvetekkides on kookonikihte rohkem, suvetekkides vähem. Need kihid on üksteise peale laiali laotatud ja näiteks õhukese puuvillasest kangast ümbrise vahel. Siid on samamoodi naturaalne materjal nagu lina või vill, sellise teki all talvel ei külmeta ja suvel ei higista, siidkiudude vahele ei kogune tolmulestad. Siidtekk on oma õhulise sisu tõttu hästi kerge, kuid sellega harjuvad ruttu ära ka need, kes enne tahtsid magada raske teki all.

Siidine tekiümbris on libe, seepärast on Dreamlandi siidtekkide nurkades aasakesed, millega saab teki neljast nurgast tekikoti külge kinnitada.


Luksuslikku tekki võib täiendada siidist voodipesuga, kuid kergem on hooldada odavamat puuvillasest satiinist või perkalist tekikotte.

Siidtekkide sisu ei kannata kodust puhastamist. Õhulise teki peale ei maksa panna raskusi, see võib kookonikihtidest teki plingiks vajutada. Siidtekke tuleb värskenduseks õues tuulutada ja neid võib õrnalt kohevamaks soputada. Märgumist siidiussikiuline sisu ei kannata.

Polüestertäidisega tekid

Allergiku voodisse ei sobi mingil juhul suletäidisega tekk. Villa suhtes esineb tundlikkust küll vähem, kuid parem karta kui kahetseda. Toodetakse ka sünteetiliste täidistega tekke. Üks toredamaid kannab Duo nime. Selles on koos kaks tekki, millele jäetud õhuvahe. Müüjad kinnitavad, et üks kiht ei annaks nii palju sooja kui õhuvahega kaks. Duo tekke saab 60 kraadi juures pesumasinas pesta.

Tänapäeval ei pea kartma, et polüesterteki all on umbne magada. Tekitehnoloogia on nii palju edasi arenenud, et ka sünteetilised täidised lasevad õhku läbi. Paljud küsivad poest selliseid tekke nagu on hotellides, sest nad on saanud hea kogemuse just sünteetiliste tekkide all magades. Üllatutakse, kui neile ulatatakse polüestertäidisega kohev ja soe asemesoojendaja. õõrastemajades ei kasutata ju suletekke, sest neid ei saaks piisavalt tihti puhastada.

Suletäidise kahtlus tekib näiteks õhulise ja koheva Mersedese tekiga. Katsudes tundub, et see on sulgi täis, isegi tihedal puuvillasel kattekangal õrn sulemuster. Kuid võta näpust, tegu on maksimaalselt udusulega sarnaneva mikrokiust täidisega. Tekk on 60 kraadi juures masinpestav.

Kitsasse voodisse pakutakse ka aaloega immutatud kattekanga ning sünteetilise täidisega tekke (150 x 200). Nahasõbralik ja antibakteriaalne töötlus ei kesta paraku aga igavesti, eriti kui tekki sageli pesta.


Deluxi kaupluse valikust leiame allergikule mitu tekki. Üks põnevamaid, nimeks Amicor, sobib õrna nahaga astmaatikule. Täidiseks on Airella kiud (80%), mis on silikoonitud, õõnsad ja spiraalikujulised, ning antibakteriaalse Amicor Pure kiud (20%), mille vastu tolmulestad kunagi huvi ei tunne. Teki pealiskangaks on puhas puuvillane.

Nii Dreamlandi kui ka Delux OÜ valikus leidub tekke, mille täidises on kasutatud Tencelit ehk puidutselluloosist toodetud pallkiudu. See imab endasse niisust, kuid jätab higistava magaja kuivaks. Tolmulesti pole sellise sisuga vaja karta.

Delux pakub superhigistajatele isegi “konditsioneeriga” tekke, mille täidises on Tenceli (30%) ja polüesterfiiberi (70%) kiud. Täidisesse tekitatud õhukanalid juhivad niiskuse koos õhuga tekist välja. Patenteeritud tehnoloogia aitab ka higistaval magajal und nautida.