Annika ja Ergo Evisalu hubase ja rustikaalse saunamaja ehitamine ja sisustamine on võtnud omajagu aega, praegugi veel ei saa pererahvas seda päris valmis olevaks kuulutada. Nende saun võitis konkursil „Eesti kauneim maakodu 2024“ kauneima kõrvalhoone tiitli.

Saunamajas on nii mõnus olla, et koli või sinna elama, tõdeb Annika.

Kokkade väliköök Raplamaal

Gaidi ja Tarmo Mölder on väga suure ettekujutusvõimega abielupaar, sest nii koledast majast, mille nemad Kalbu külla ostsid, ei unista ükski noor pere. Nelja aastaga ehitasid nad mahajäetud laudast-elamust oma neljale lapsele kodu, mida võiks eksponeerida nii Paunvere väljanäitusel kui ka Pariisi maailmanäitusel. See võitis konkursi „Eesti kauneim maakodu 2024“. Vana tõllakuuri kohale ehitasid nad väliköögi, kus kokaks õppinud paar pakub seltskondadele õhtusööke.

Väliköögi pika laua taha mahub 12 inimest.
Katusega väliköögi kohal asus sajand tagasi tõllakuur.

Saun vanas laudas

Kristiina Laanemetsa ja Margus Kangro saun on ehe näide, kuidas nutikalt taaskasutada vana puitmaterjali ning anda uus elu asjadele, mis mõnel pool vedelevad põõsas või prahihunnikus.

Kristiina ja Marguse sauna sissepääs tekitab alati palju elevust.

Haldjalik leivakoda Elvas

Elva külje all olev Kadaka leivakoda näeb välja nagu muinasjutu metsaonn, katusel paks lumekiht ja korstnast tõuseb suitsu. Perenaine Merle Sule astub 15kraadise külmaga õue lausa paljajalu.

Merle Sule kõnnib 15kraadise külmaga lume sees paljajalu. Süda on ju soe!
Pitskardinate taga asuvas ahjus küpsevad leivad.

Unistuste kasvuhoone Tartumaal

Suur tomatisõber Mehis Mölder ehitas naisele nii ilusa kasvuhoone, et seda hakkasid naabrinaisedki ihaldama. „Mul oli see kasvuhoone vaimusilmas olemas ja hakkasin lihtsalt otsast ehitama,“ selgitas mees.

Mehise ehitatud kasvuhoone on tõeline kaunitar. See on ehitud lilleamplitega ja kõrval on Mehise enda konstrueeritud peenarakast.

Erilised hooned Saaremaal

Annika ja Janek Mõik on üles ehitatud Väike-Saadu talu, mis on justkui maapealne paradiis. Sinna on rajatud mätaskatusega suitsusaun ja välikäimla, maakelder, lillebuduaar ja poolenisti maa sees olev triiphoone.

TRIIPHOONE ehitas Janek poolenisti pinnase sisse.
Mätaskatusega suitsusaun.

Nutikas kasvuhoone Lätis

Gary ja Gita kolisid 2018. aastal koos tütrega Suurbritanniast Läti põhjaossa paksude metsade keskele, et hoolitseda vanaisa talu ja metsa eest. Nad soovivad elada looduslähedast elu, kasvatada ise võimalikult suur osa oma toidust ja järgida isemajandavat eluviisi. Toidu kasvatamiseks sai neil eelmisel kevadel valmis passiivne päikesekasvuhoone, mis võimaldab kasvatusperioodi pikendada.

Gary passiivkasvuhoone, mille nutikaid lahendusi hoiab töös päikesest saadav elekter.

Saun Peipsi ääres

„Teed sauna, hüppad tiiki, istud tünnis. Mõnus! Vaikus ja rahu. See on akude laadimise paik,“ kirjeldab Sirle Tomson Peipsi kandis asuvat Nõmme talu. Kusjuures saunas on palju taaskasutust leidnud esemeid.

Sirle ja Tarmo Tomsoni saun Tammispää külas Jõgevamaal.

Suveköök Kärdlas

Jane Sinijärv ja Aivar Viidik on oma Kärdla kollast kodumaja taastanud hellalt ja tundlikult, säilitades selle stiili ja ajalugu ning ohverdades mõned tänapäevased mugavused. Laupäevaõhtuti tuleb kokku eriti mõnus seltskond, sest kõik sõbrad juba teavad, et siis katsetab Aivar mõnd uut põnevat toitu. Soojal ajal toimub see kindlasti suveköögis.

Soojemal ajal on suveköögi südameks pitsaahi.

Kuninglik käimla Tartumaal

„Kiigud ja peeglid meeldivad mulle väga,“ ütleb Maila Polakene, kellel on kiik nii peenramaal, kasvuhoones kui ka elutoas. Õue ehitatud käimlas on aga lausa lühter laes.

Koht, kus käib jala nii kass Peedu kui ka kuningas.

Põrandaküttega kanala

Polakesed on lisaks luksuslikule kuivkäimlale ehitanud ka oma kanadele luksusliku elamise, kus on lausa põrandaküte.

Üks kanade eluruume, teise viib vasakul olev uks.

Naine ehitas kanamaja

„Avatud talude päeval kinkis üks talupidaja mõlemale mu lapsele siidikana. Kuna elame kortermajas, tekkis kohe mure, kus kanad elama hakkavad. Võtsin kätte ja ehitasin neile ise maja!“ ütles Silvia Vare ja õpetas selle ehitamist ka Maakodu veergudel.

Kanamaja sai kollast värvi ja et tiivulistel ikka elu ilusam oleks, ka uhked lilleamplid.

Bassein tagaaias

Kristel Trell lasi oma aeda paigaldada basseini ja on sellest varbaotsteni vaimustuses: „Uskuge või mitte, aga see oli raudselt mu elu parim suvi. Sest mis võiks olla veel mõnusam, kui kalpsata varahommikul trepist alla, lubada päikese esimestel kiirtel nina silitada ja sulpsata siis oma isiklikku sooja basseini?“

Astmed võimaldavad ohutult basseini sulpsata.

Vilja talu basseinimaja ja tenniseväljak

Ilona ja Toomas Osijärv abiellusid viis aastat tagasi. Nii nagu nende armastus, on löönud õitsele ka Mulgimaal asuv Vilja talu. Sinna on rajatud aastaringseks kasutamiseks mõeldud basseinimaja, täismõõtmetes tenniseväljaks ja lapselastele mänguväljak.

SPORTLIK ELUVIIS. Basseinis käivad Ilona ja Toomas aasta ringi igal hommikul.

Vana küüni asemele pirakas kõrvalhoone

Tartumaal Kastre vallas asuva Karjasilla talu endise lauda ja küüni kohale ehitatud mitme otstarbega hoone on vist konkursi „Eesti kauneim maakodu“ kõigi aastate kõige suurem kõrvalhoone – 310 ruutmeetrit. Seal on võimalik suurel perel pidu pidada, lastel vihmase ilmaga mängida, suurematel jõusaalis treenida, pereemal kokata, noortel lauatennist kõksida, teisel korrusel ööbida ja palju muud.

Karjasilla talu suurte akendega multifunktsionaalne kõrvalhoone.

Lavendlitalu suveköök

Südasuvel juulis on Hiiumaa lavendlitalu pererahval Birthe ja Taavi Liivandil kõige kiirem aeg – lavendel tuleb põllult koristada. Teisalt käib just sel ajal lavendlipõllul sadu inimesi ja üks koht külaliste võõrustamiseks on peremehe ehitatud suveköök.

Esiplaanil on vana vundamendi müüridesse rajatud tarbeaed ja basseiniga päikeseterrass, vasakule jääb suveköögina kasutusel olev kõrval­ hoone ning paremale lavendlipõld.

Väli-söögituba Pärnumaal

Kristi Kaljumäe on ehitanud Saulepa kalurikülla endale unelmate kodu, kuhu kuulub ka grillimaja, väli-söögituba ja suitsusaun. Nende ehitusel on perenaine ise käed külge pannud.

VÄLI-SÖÖGITUBA Kristi ehitatud kokkutõmmatava katusega.
VANAST VÕRGUKUURIST ehitatud grillimajas saab enne lihalõhna tunda vesirooside aroomi.

Klaasiga ümbritsetud terrass Kiisal

Sandra Väljaots ja Kaijo Kirsipuu on noored, kuid juba nelja lapse vanemad ning majaomanikud. Nende tee oma koduni on olnud üks pidev plaanimine, otsustamine, ümber otsustamine ja ehitamine. Taaskasutatud materjalist sündis kaua tehtud kaunikene - 30 ruutmeetrine terrass.

Sandra Väljaotsa ja Kaijo Kirsipuu terrass on nagu suur kasvuhoone.

Naise ehitatud aiarajatised Tartus

25 aastat kontoris töötanud Jane Normann tundis, et tal on sellisest tööst küllalt ja nüüd tahaks teha midagi oma kätega. Ta läks maastikuehitust õppima ja hakkas ettevõtjana sellel alal tööle. Tartu maheaias on ta ehitanud nii kasvuhooneid kui ka muid rajatisi.

Jane Normann Linnupargis asuva Tartu maheaia väravas.

Meestehoid Keilas

Ekskavaator oli ootamas, et lagunenud kõrvalhoone kokku lükata. Viimasel hetkel otsustati aga ümber. „Äiapapa ütles, et teeme selle koos korda,“ sõnab omanik Priit, kes polnud kunagi midagi renoveerinud.

100 aastane kõrvalhoone Keilas sai uue elu

Külalistemaja Muugal

Margit Nagel ja Anatoli Šurajev on Muugale rajanud unistuste kodu, kus nad enda sõnul elavad unistuste elu. Hea näide isetegemisest ja loodusressursside kasutamisest avaneb nende kõrvalhoones ehk saunas-külalistemajas.

Külalistemajal on mugav terrass.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid